Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

U toku javni poziv za prijem članova u novi objekat Naučno-tehnološkog parka u Nišu

Perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem.
Naučno-tehnološki park Niš novi objekat za startap kompanije

Direktor Naučno-tehnološkog parka (NTP) u Nišu Milan Ranđelović izjavio je danas da je u toku javni poziv za prijem članova u novi objekat NTP-a, čija se gradnja privodi kraju.

On je za agenciju Beta rekao da je u planu da već u drugoj polovini septembra neke od kompanija i institucija počnu da koriste taj prostor.

„Građevinski radovi u novom objektu NTP su završeni i trenutno se rade ispitivanja različitih sistema u objektu, a pripremamo se za opremanje zgrade. Planirano je da to radimo tokom leta“, istakao je Ranđelović.

Prema njegovim rečima, u novom objektu NTP postojaće veliki prostor za rad startap kompanija i veći broj laboratorija koje će moći da koriste i kompanije i fakulteti.

„One će biti dominantno iz oblasti elektronike, mehatronike, robotike i IT sektora“, izjavio je Ranđelović.

Kazao je da će u narednom periodu biti poznato koje će laboratorije biti otvorene, jer je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) angažovala konsultante koji će zajedno sa NTP, firmama i fakultetima utvrditi koja oprema za laboratorije je najneophodnija. 

Novac za laboratorije, dodao je Ranđelović, obezbeđen je u okviru projekta izgradnje NTP-a.

Ranđelović je podsetio da proširenje NTP-a omogućava značajno povećanje kapaciteta, sa sadašnjih 5.000 kvadrata na oko 15.000 kvadrata prostora namenjenog kompanijama.

„U kompanijama smeštenim u postojećoj zgradi trenutno radi više od 500 ljudi, dok se nakon završetka proširenja očekuje upošljavanje još 1.000 ljudi“, izjavio je Ranđelović.

Prema njegovim rečima, i u novom prostoru dominiraće startap kompanije, koje bi trebalo da čine oko dve trećine članstva, dok će ostatak činiti razvojni centri i tehnološko-razvojne kompanije.

Izgradnja druge zgrade NTP počela je u februaru 2024. godine i prilikom polaganja kamena temeljca rečeno je da će u taj objekt biti uloženo 25 miliona evra.

Novi objekat imaće skoro 9.000 kvadrata kancelarijskog prostora, dok će laboratorije biti smeštene na 1.000 kvadrata.

Izgradnju finansiraju Vlada Srbije i EBRD. 

Izvor: Biznis.rs